Kültür Taşı Nedir?

Kültür Taşı Nedir?

Kültür taşının ana maddesi çimentodur. Özellik olarak doğal görünüme sahiptir. Genellikle dekor amaçlı taş kaplama işlemlerinde tercih edilir. Kum ile çimento karışımından oluşmaktadır. Kültür taşından oluşan farklı renkler bir kalıp halinde işlenir. Özellikle renklendirme çalışması için profesyonel bir el işçiliği ihtiyaç duyulur. İnce bir ustalık gerektiren kültür taşı doğal bir yapı elde etmek için tercih edilen ürünlerdendir.

 

 Kültür taşı dekoratif amaçlı işlemlerde son zamanlarda en çok ilgi gören ürünlerdendir. Kişiler bu ilgiyi kültür taşının doğal bir görünümüne sahip olmasından ötürü göstermektedir. Bu sebepten dolayı duvar kaplamaları son günlerde yerini kültür taşı ürünlerine bırakmıştır.

 

 Kültür Taşının Özellikleri

 

 -Kültür taşı uygulamaları görüntüsüyle kişilere doğal bir yapı hissi sunmaktadır. Kaplama ürünlerine göre hem daha gerçekçi hem de daha doğal görüntüye sahiptir.

 - Kültür taşı uygulaması boya ve ısı yalıtımı gibi işlemleri de ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulama sayesinde yıllık maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.

 - Kültür taşları su ve nemden etkilenmez.

 - Sıvası biten tüm yüzeylerde rahatlıkla uygulanabilir. Bu açıdan kullanıcılara da kolaylık sağlamaktadır.

 - Kaplama türü olarak dekora uygun farklı renk seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Renklerin tamamı hem kaplama hem de doğallık ile uyum içerisindedir.

 

 Kültür Taşı Uygulama İşlemi

 

 Kültür taşı kaplaması doğal taşların bir araya gelerek kopyalanması ile üretilmektedir. Bu nedenle doğal taşlara nazaran daha hafif bir yapıdadır. Üretim teknolojisi sayesinde kültür taşının uygulanması da oldukça kolaylaşmıştır. Bu sayede kişiler bir yardım almadan kendileri de bu kaplama uygulamasını yapabilirler. Kültür taşı kılavuzunu kullanarak uygulama yöntemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. İnce bir yapışkan sayesinde dilediğiniz duvara kültür taşı kaplaması ile dekore edebilirsiniz.

 

 Kültür Taşı Uygulamasında Dikkat Edilecekler

 

 Kültür taşı uygulamasında taşların daha iyi uygulanması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle duvarlar tuğla ise uygulamadan önce bir kat sıva yapılması gerekir. Ayrıca duvar tamamen kuru, tozsuz ve temiz olması çok önemlidir. Eğer duvarlar daha önceden boyalı ise boya tamamen duvardan arındırılmalıdır.

 

 Duvarlar, hafif yapı bloklarından oluşuyorsa, bu bloklar için üretilmiş olan yüksek aderans sıva harcı kullanılmalıdır. Bu hususlara dikkat ederek, duvarlardaki kaplamaları daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

 

Kültür Taşı Nedir?